MENU
LIST OF NAST COMMITTEES AND BOARD OF JUDGES
(as of 23 June 2020)
 
I. PERMANENT COMMITTEES
 
1. MEMBERSHIP COMMITTEE (To gather information on scientist/s for possible nomination for NAST membership. Review, evaluate and if necessary, revise and/or formulate criteria being used in the selection for nomination.)
Acd. Angel L. Lazaro III, Chair (ESTD)
National Scientist Raul V. Fabella (SSD)
Acd. Jose Maria P. Balmaceda (MPSD)
Acd. Ceferino P. Maala (ASD)
Acd. Jaime C. Montoya (HSD)
Acd. Marie Antonette J. Meñez (BSD)
Secretariat: Charyl C. Apuyan, Senior SRS
 
2. COMMITTEE ON ELECTIONS (To facilitate NAST elections: design of ballots if necessary, voting procedures, counting and proclamation of winners)
National Scientist Ernesto O. Domingo, Chair (HSD)
National Scientist Raul V. Fabella (SSD)
Acd. Salcedo L. Eduardo (BSD)
Acd. Mudjekeewis D. Santos (ASD)
Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza (MPSD)
Acd. Reynaldo B. Vea (ESTD)
Secretariat: Charyl C. Apuyan, Senior SRS
 
 
3. ETHICS COMMITTEE
National Scientist Angel C. Alcala (BSD), Chair
National Scientist Ernesto O. Domingo (HSD)
National Scientist Dolores A. Ramirez (ASD)
Acd. Estrella F. Alabastro (ESTD)
Acd. Jose Ma. P. Balmaceda (MPSD)
Acd. Allan Benedict I. Bernardo (SSD)
Secretariat: Charyl C. Apuyan, Senior SRS
 
4. COMMITTEE ON THE REVIEW OF NAST AWARDS
National Scientist Dolores A. Ramirez (ASD), Chair
National Scientist Ernesto O. Domingo (HSD)
National Scientist Raul V. Fabella (SSD)
Acd. Estrella F. Alabastro (ESTD)
Acd. Virginia C. Cuevas (BSD)
Acd. Fabian M. Dayrit (MPSD)
Secretariat: Charyl C. Apuyan, Senior SRS
 
5. PUBLICATIONS COMMITTEE
Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza, Chair (MPSD)
National Scientist Dolores A. Ramirez (ASD)
Acd. Salcedo L. Eduardo (BSD)
Acd. Carmencita D. Padilla (HSD)
Acd. Agnes C. Rola (SSD)
Acd. William T. Torres (ESTD)
Secretariat: Ladylove May U. Barile, SRS II
                                               Guada B. Ramos-Dimaya (Chief SRS)
 
6. WEBSITE & SOCIAL MEDIA COMMITTEE
Acd. William G. Padolina, Chair (MPSD)
Acd. Mudjekeewis D. Santos (ASD)
Acd. Alvin B. Culaba (ESTD)
Acd. Christopher P. Monterola
Acd. Michael L. Tan (SSD)
Secretariat: Abdul Jalil T. Yacob, IT Officer I
                  Guada B. Ramos-Dimaya, Chief SRS
 
7. COMMITTEES ON PHILIPPINE SCIENCE HERITAGE CENTER (To plan and implement for the Philippine Science Heritage Center)
 
7.a. PSHC Working Committee
Acd. Jaime C. Montoya, Chair (HSD)
National Scientist Dolores A. Ramirez (ASD)
Acd. Salcedo L. Eduardo (BSD)
Acd. William G. Padolina (MPSD)
Acd. Aura C. Matias (ESTD)
Acd. Michael L. Tan (SSD)
Dr. Juan Carlos T. Gonzalez (OYS 2011)
Director Luningning E. Samarita-Domingo
Representative from Department of Education
Secretariat: Reihvelle A. Perez, Senior SRS
 
7.b. PSHC Inter-Agency Working Committee
Acd. Jaime C. Montoya, Chair
Dr. Ruby Cristobal, DOST-SEI
Ms. Marie F. Tela, HEA, DOST-OSEC
Prof. Leonardo Rosete, Dean, UP College of Fine Arts
Ms. Corazon Alvina, Museo ng Lahi
Secretariat: Reihvelle A. Perez, Senior SRS
 
II. BOARD OF JUDGES
 
1. ASEAN PANEL OF JUDGES FOR LOCAL SEARCH (Evaluate the nominees for the award and select the winner/s. If necessary, suggest improvement of the procedure and criteria for selection. Note: Chair of the Board of Judges will represent the Philippines in the ASEAN level panel of judges.)
National Scientist Lourdes J. Cruz, Chair (MPSD)
National Scientist Ernesto O. Domingo (HSD)
National Scientist Raul V. Fabella (SSD)
Acd. Salcedo L. Eduardo (BSD)
Acd. Rafael D. Guerrero III (ASD)
Acd. Reynaldo B. Vea (ESTD)
Secretariat: Charyl C. Apuyan, Senior SRS
 
2. NAST AWARDS
 
2.a. NAST TALENT SEARCH FOR YOUNG SCIENTISTS BOARD OF JUDGES (Evaluate the nominees for the award and select the winner/s. If necessary, suggest improvement of the procedure and criteria for selection.)
National Scientist Raul V. Fabella, Chair (SSD)
Acd. William T. Torres (ESTD)
Acd. Jose Maria P. Balmaceda (MPSD)
Acd. Gisela P. Concepcion (BSD)
Acd. Carmencita D. Padilla (HSD)
Acd. Ruben L. Villareal (ASD)
DOST Undersecretary Renato U. Solidum
Secretariat: Nathalia Joy L. Garcia, SRS I
 
2.b. NAST ENVIRONMENTAL SCIENCE AWARD BOARD OF JUDGES (Evaluate the nominees for the award and select the winner/s. If necessary, suggest improvement of the procedure and criteria for selection)
Acd. Rhodora V. Azanza, Chair (BSD)
Acd. Libertado C. Cruz (ASD)
Acd. Marco Nemesio E. Montaño (MPSD)
Acd. Agnes C. Rola (SSD)
Acd. Guillermo Q. Tabios III (ESTD)
Acd. Edward H.M. Wang (HSD)
Secretariat: Charyl C. Apuyan, Senior SRS
 
2.c. NAST AWARD FOR OUTSTANDING RESEARCH IN TROPICAL MEDICINE BOARD OF JUDGES (Active search for nominees for the award. Evaluate the nominees for the award and select the winner/s. If necessary, suggest improvement of the procedure and criteria for selection)
Acd. Jaime C. Montoya, Chair
National Scientist Ernesto O. Domingo
Acd. Antonio Miguel L. Dans
Acd. Quintin L. Kintanar
Acd. Carmencita D. Padilla
Acd. Rody G. Sy
Acd. Edward H.M. Wang
Executive Director, DOST-PCHRD
Secretariat: Nathalia Joy L. Garcia, SRS I
 
3. DOST AWARDS
 
3.a. MAGSAYSAY FUTURE ENGINEERS/TECHNOLOGISTS AWARD BOARD OF JUDGES (Active search for nominees for the award. Evaluate the nominees for the award and select the winner/s. If necessary, suggest improvement of the procedure and criteria for selection)
 
Preliminary Screening/Judging:
Acd. Angel L. Lazaro III, Chair
Acd. Estrella F. Alabastro
Acd. Eliezer A. Albacea
Acd. Jose B. Cruz, Jr.
Acd. Alvin B. Culaba
Acd. Aura C. Matias
Acd. Benito M. Pacheco
Acd. Guillermo Q. Tabios III
Acd. Raymond Girard R. Tan
Acd. William T. Torres
Acd. Filemon A. Uriarte, Jr.
Acd. Reynaldo B. Vea
Secretariat: Nathalia Joy L. Garcia, SRS I
 
Final Judging:
Acd. Angel L. Lazaro III, Chair
Two (2) members of NAST-ESTD
Director, DOST-SEI
Executive Director, DOST-MIRDC
Secretariat: Nathalia Joy L. Garcia, SRS I
 
3.b. DOST INTELLECTUAL PROPERTY AWARD (IPA)
 
3.b.1. National Content Selection Advisory Board
National Scientist Lourdes J. Cruz, Chair
Acd. Salcedo L. Eduardo
Acd. Glenn B. Gregorio
Acd. Rafael D. Guererro III
Acd. Agnes C. Rola
Acd. Guillermo Q. Tabios III
Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza
Acd. Edward H.M. Wang
Dr. Edsel Beja, Ateneo de Manila University
Dr. Merlyn S. Mendioro, UP Los Baños
Dr. Edsel Maurice T. Salvaña, UP Manila
Dr. Allan N. Soriano, Mapua University
Secretariat: Nathalia Joy L. Garcia, SRS I
 
3.b.2. Granted Patent/Utility Model Advisory Board
National Scientist Lourdes J. Cruz (Chair)
Acd. Victor B. Amoroso
Dr. Reynaldo V. Ebora, Executive Director, DOST-PCAARRD
Engr. Edgar I. Garcia, Director, DOST-TAPI
Merlita M. Opeña, DOST-PCHRD
Dr. Jaine Reyes, UP Los Baños
Representative of the Intellectual Property Office Philippines
Secretariat: Nathalia Joy L. Garcia, SRS I
 
4. NSTW AWARDS
4.a. OUTSTANDING TECHNOLOGY COMMERCIALIZATION AWARD (Gregorio Y. Zara Medal) BOARD OF JUDGES
Acd. Jose O. Juliano, Chair (MPSD)
Acd. Estrella F. Alabastro (ESTD)
Acd. Rafael D. Guerrero III (ASD)
Acd. Carmencita D. Padilla (HSD)
Acd. Asuncion K. Raymundo (BSD)
DOST Undersecretary Renato U. Solidum
Director Edgar I. Garcia, DOST-TAPI
One (1) Representative from the Industry
Secretariat: Nathalia Joy L. Garcia, SRS I
 
4.b. OUTSTANDING RESEARCH AND DEVELOPMENT AWARDS BOARD OF JUDGES
[BASIC (Eduardo A. Quisumbing Medal), and APPLIED (Julian A. Banzon Medal)]
National Scientist Lourdes J. Cruz, Chair (MPSD)
National Scientist Raul V. Fabella (SSD)
Acd. Rhodora V. Azanza (BSD)
Acd. Angel L. Lazaro III (ESTD)
Acd. Jaime C. Montoya (HSD)
Acd. Ruben L. Villareal (ASD)
Engr. Alex Sy
Secretariat: Nathalia Joy L. Garcia, SRS I
 
4.c. OUTSTANDING SCIENCE ADMINISTRATOR AWARD (Dioscoro Umali Medal) BOARD OF JUDGES
Acd. Aura C. Matias, Chair (2015 awardee)
Dr. William D. Dar (1997 awardee)
Dr. Reynaldo V. Ebora (2014 awardee)
Dr. Santiago R. Obien (2000 awardee)
Dr. Luis Rey I. Velasco (2011 awardee)
Secretariat: Nathalia Joy L. Garcia, SRS I
5. DR. GEMINIANO DE OCAMPO VISIONARY AWARDS FOR MEDICAL RESEARCH
Secretary, Department of Health (DOH)
President, Philippine Medical Association (PMA)
One (1) representative of the family of Dr. Geminiano T. de Ocampo
Executive Director, DOST-PCHRD
Chair, NAST-HSD
Secretariat: Charyl C. Apuyan, Senior SRS
 
III. TASK FORCES AND AD HOC COMMITTEES
 
1. SCIENTIFIC LINKAGES TASK FORCE
Acd. Salcedo L. Eduardo (BSD), Chair
Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza (MPSD)
Acd. Benito M. Pacheco (ESTD)
Acd. Rody G. Sy (HSD)
Acd. Michael L. Tan (SSD)
Acd. Ruben L. Villareal (ASD)
CM Eduardo M. Mendoza (MPSD)
Secretariat: Ladylove May U. Barile, SRS II
 
2. TASK FORCE ON THE NAST STRATEGIC PLAN
Acd. Eufemio T. Rasco, Jr. (ASD), Chair
Acd. Aura C. Matias (ESTD), Co-chair
Acd. Marie Antonette J. Meñez (BSD)
Acd. Carmencita D. Padilla (HSD)
Acd. Agnes C. Rola (SSD)
Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza (MPSD)
Secretariat: Dexter A. Bautista, Planning Officer III
 
3. TASK FORCE ON SCIENCE EDUCATION
Acd. William G. Padolina (MPSD), Chair
National Scientist Bienvenido F. Nebres, S.J. (MPSD)
National Scientist Lourdes J. Cruz (MPSD)
Acd. Jose Maria P. Balmaceda (MPSD)
Acd. Fabian M. Dayrit (MPSD)
Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza (MPSD)
Acd. Reynaldo B. Vea (ESTD)
Acd. Ruben L. Villareal (ASD)
Secretariat: Ana Loren B. Durana, Senior SRS
Guada B. Ramos-Dimaya, Chief SRS
 
4. TASK FORCE ON CLIMATE CHANGE (To recommend action plan concerning climate change)
Acd. Rex Victor O. Cruz (ASD) , Chair
Acd. Juan M. Pulhin (SSD), Co-chair
Acd. Rafael D. Guerrero III (ASD)
Acd. Jaime C. Montoya (HSD)
Acd. Mudjekeewis D. Santos (ASD)
Acd. Guillermo Q. Tabios, III (ESTD)
Dr. Laura T. David (OYS)
Dr. Felino P. Lansigan (OYS)
Dr. C. Dennis S. Mapa (OYS)
Dr. Flaviana Hilario (DOST-PAGASA)
Dr. Mercedita A. Sombilla (NEDA)
Dr. Camelita Taguiam (DENR-ERDB)
Dr. Florencia Pulhin (UPLB-CFNR)
Dr. Antonio A. Loyzaga (Manila Observatory)
Secretariat: Ana Loren B. Durana, Senior SRS
Guada B. Ramos-Dimaya, Chief SRS
 
5. ADVISORY COMMITTEE ON ACTIVE AGING (To recommend action plan concerning active aging)
National Scientist Ernesto O. Domingo, Chair (HSD)
Acd. Reynaldo B. Vea (ESTD)
Dr. Alejandro Herrin (UP School of Economics)
Dr. Celeste Tanchoco (DOST-FNRI)
Representative from DSWD
Representative from DOH
Representative from PhilHealth
Secretariat: Charyl C. Apuyan, Senior SRS
Guada B. Ramos-Dimaya, Chief SRS
 
6. Matters Related to The World Academy of Sciences (TWAS)
National Scientist Emil Q. Javier
National Scientist Lourdes J. Cruz
National Scientist Ricardo M. Lantican
National Scientist Dolores A. Ramirez
Acd. Filomena F. Campos
Acd. Gisela P. Concepcion
Secretariat: Charyl C. Apuyan, Senior SRS
 
7. COMMITTEE ON THE SCIENCE HERITAGE BUILDING (To plan for the NAST building)
Acd. Angel L. Lazaro III (ESTD), Chair
National Scientist Dolores A. Ramirez (ASD)
Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza (MPSD)
Acd. Rhodora V. Azanza, NAST President
Secretariat: Rosemarie S. Espino, Chief Administrative Officer
 
8. COMMITTEE ON ENERGY
Acd. Filemon A. Uriarte, Jr. (ESTD), Chair
Acd. Alvin B. Culaba (ESTD), Co-Chair
Acd. Estrella F. Alabastro (ESTD)
Acd. Salcedo L. Eduardo (BSD)
Acd. Jose O. Juliano (MPSD)
Acd. Jaime C. Montoya (HSD)
Acd. Eufemio T. Rasco, Jr. (ASD)
Acd. Fernando P. Siringan (MPSD)
Acd. Raymond Girard R. Tan (ESTD)
Secretariat: Ana Loren B. Durana, Senior SRS and
Guada B. Ramos-Dimaya, Chief SRS
 
 
 

IV. NAST FOCAL PERSONS

Food and Nutrition System
Food System: Acd. Eufemio T. Rasco, Jr.
Philippine Agriculture: National Scientist Emil Q. Javier, and Acd. Ruben L. Villareal
Fisheries: Acd. Rafael D. Guerrero III (Inland) and Acd. Mudjikeewis D. Santos
Farmer-Scientist Training Program: Acd. Romulo G. Davide
Biotechnology: Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza and Acd. Eufemio T. Rasco, Jr.
 
Health
Universal Health Care: National Scientist Ernesto O. Domingo
Non-Communicable Diseases (NCDs): Acd. Antonio Miguel L. Dans
Infectious and Emerging Diseases (including COVID-19): Acd. Jaime C. Montoya
Fake and Substandard Medicines: Acd. Carmencita D. Padilla
Aging: National Scientist Ernesto O. Domingo
 
 
Environment and Climate Change
Biogenetic Resources/Biodiversity: Acd. Eufemio T. Rasco, Jr., and Acd. Victor B. Amoroso
Climate Change: Acd. Rex Victor O. Cruz, and Acd. Juan M. Pulhin
Mining: Acd. Fernando P. Siringan and Acd. Alfredo Mahar Francisco A. Lagmay
Single-Use Plastics: Acd. Fabian M. Dayrit
 
Energy and Water
Energy: Acd. Filemon A. Uriarte, Jr., Acd. Alvin B. Culaba, and Acd. Estrella F. Alabastro\
Water: Acd. Guillermo Q. Tabios III, and Acd. Angel L. Lazaro III
 
ICT
ICT and Digital Transformation: Acd. William T. Torres and Acd. Jose B. Cruz, Jr.
 
Transportation, and Other Infrastructures
Structures (Shelter and Transportation): Acd. Benito M. Pacheco
Manufacturing: Acd. Aura C. Matias
 
Science Education and Talent Retention
Science Education: Acd. William G. Padolina, National Scientist Bienvenido F. Nebres, SJ, and Acd. Jose Ma. P. Balmaceda
Engineering Education: Acd. Reynaldo B. Vea
Microbiology Education: Acd. Asuncion K. Raymundo
Research Upgrading and Performance Evaluation (Scientific Publication): National Scientist Lourdes J. Cruz
Future Leaders Forum: Acd. Carmencita D. Padilla
Researchers, Scientists, and Engineers (RSEs) in the Regions: Acd. Alvin B. Culaba
 
Blue Economy
Blue Economy: Acd. Rhodora V. Azanza, and Acd. Mudjiekeewis D. Santos
 
Current Issues, and Others
STI Foresight: Acd. William G. Padolina, and Acd. Rhodora V. Azanza
Sustainable Development Goals (SDGs): National Scientist Lourdes J. Cruz, and Acd. Rhodora V. Azanza
Gender and Development (GAD): Acd. Agnes C. Rola, and Acd. Edward H.M. Wang
Intellectual Property Rights: Acd. Gisela P. Concepcion, and Acd. Fabian M. Dayrit
Technology Commercialization / Academe-Industry Linkage: Academician Raymond Girard R. Tan, and CM Gonzalo C. Serafica
African Swine Fever (ASF): Acd. Ceferino P. Maala